Helpx na Borneu

Po půl roce cestování jsme se rozhodli, že potřebujeme chvilku oddechu a trochu manuální práce. Přes web Helpx.net jsme si našli pár možností, kde bychom mohli za „stravu a byt“ pomáhat. Nakonec jsme skončili u kanadsko-německého páru v džungli nedaleko Kuala Penyu.

Diane a Günter koupili opuštěnou kokosovou plantáž a teď se z ní snaží vytvořit sad. Pozemek původně připomínal spíš prales než zemědělskou půdu, takže jim trvalo víc než tři roky než ho přeměnili ve víceméně průchodnou mýtinu. K pozemku přiléhá pláž, což je pro každého dobrovolníka velké lákadlo.

Ale nemysli si, milý čtenáři, že dobrovolničení na Borneu je tropická idilka s válením se v moři. Diane nás předem varovala, ať si nezapomeneme vzít repelent proti moskytům. Kromě mračen komárů, které na nás útočili hlavně ráno a večer a při každém sprchovaní, mají na pozemku celou sbírku potvor. Hned první den kousla Petěrka do chodidla stonožka. Naštěstí relativně malá (5 cm) (nejmene 15 cm – pozn. Petěrka) a moc se netrefila (jak netrefila?! – Petěrko), jinak by byl Petěrko na pár dní neschopen pořádně chodit. Další hrozbou byli sršni, vosy, štíři a kobry, v moři pak medúzy, odranci a mořští hadi. Naštěstí jsme se potkali jen s již zmíněnou stonožkou a viděli jsme jednoho štíra a hada.

Náš den začínal kolem šesté. Po pečlivé aplikaci repelentu jsem se pustila do zalévání semenáčů, Petěrko mezitím chystal krmení pro zvířata (husy, slepice, kachny, prase, psy a kočka). Většinou to znamenalo rozbít několik kokosů a umlít kopru. Pak následovala vydatná snídaně. Po snídani jsme šli čistit pozemek od větví, starých kokosových ořechů a opadaného listí. Práce většinou končila v půl jedenácté, protože už bylo moc horko.

Pokračovat se dalo až okolo třetí a práce končila zhruba v půl šesté, kdy nás Diane volala na večeři. Volného času jsme využívali ke čtení, koupání v moři a povídání s našimi hostiteli. Prostě bezva odpočinek od neustálého plánování cesty a přesunů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Malajsie a jeho autorem je Peter Michalčík. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u „Helpx na Borneu

  1. Hm, pěkná partička: štíři, kobry.. no ale ten odranec to bude asi největší miláček. Už se těším na foto.
    Tady jsou dneska celostátní záplavy a hustý déšť, čili se nepracuje a jenom fláká.

  2. Fotografie z farmy nemame. Ani jednu. Takhle to dopada, kdyz si myslime, ze na foceni mame casu dost…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *