Tam, kde kiwi dává dobrou noc

Ráno v pátek 13. července jsme málem uvěřili pověře o nešťastném dni. Potřebovali jsme dostopovat do 30 km vzdáleného Bluffu a stihnout ranní trajekt na Stewart Island. Samozřejmě se nezadařilo. Na ostrov jsme naštěstí odjeli odpoledním trajektem a vydali se na severní okruh, který vede po pobřeží severní poloviny ostrova. Okruh měří 115 km, ale pouze 15 km vede po plážích.

Když jsme zrovna nešli po pláži, čvachtali jsme bahnem a klouzali po kořenech. Občas se objevil krátký úsek chodníku z planěk potažených pletivem, most nebo suché úseky cesty, které vedly manukovým porostem. Noci jsme trávili v DOC chatách, které byly poměrně luxusní. Za sedm hodin urazíte dvanáct kilometrů, škrábete se bahnem a přes rokle. Nakonec přeci jenom dorazíte do chaty. Zatopíte v kamnech, uvaříte večeři a usnete na matraci. No, prostě nádhera.

Cestu nám zpříjemňovali krásné výhledy a živí obyvatelé ostrova. Téměř pořád kolem poletovali lejsčíci novozélandští, pávíci popelaví a nad hlavou nám prozpěvovali medosavky novozélandské. Na jedné z pláží jsme potkali lachtana. Pětkrát jsme viděli kiwiho jižního. Jeden měl noru přímo u chaty a po večerech a ráno šmejdil kolem. Na dalších chatách jsme byli svědky kiwích námluv. Byly poměrně hlasité. Nevědět, že to jsou kiwiové, mysleli bychom si, že někoho vraždí v lese.

„Mise kiwi“ byla splněna. Užili jsme si třináct dní chození divočinou, krásné pláže a výhledy, pohodlí chat. Jeden večer jsme dokonce pozorovali jižní polární záři.

Také bychom měli poděkovat Robovi Houltovi za příjemnou společnost na chatách a přípravu dřeva na topení. A fotografie jsou zatím jenom na Facebooku.

Klára

Příspěvek byl publikován v rubrice Nový Zéland a jeho autorem je Peter Michalčík. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Tam, kde kiwi dává dobrou noc

  1. Ahoj Klárko,
    klikla jsem si na Tvůj odkaz a přečetla si většinu cestopisných postřehů. Máš to pěkně živě napsané. Už se těším, co bude dál. ŠŤastnou a dobrou cestu.
    Helena

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *